06
październik
Uprzejmie informujemy, że do konsultacji publicznych został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło.
Projekt rozporządzenia stanowi wykonanie delegacji zawartej w art. 46 ust. 5 i 6 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (Dz. U. z 2020 r. poz. 833, z późn. zm.). Koszty zaplanowane przez przedsiębiorstwa we wniosku obowiązujących aktualnie taryf dla ciepła nie uwzględniły pełnego kosztu związanego z zakupem uprawnień do emisji z przyczyn obiektywnych, niezależnych od tych przedsiębiorstw, przez co nie zostały pokryte koszty uzasadnione działalności gospodarczej przedsiębiorstw wytwarzających ciepło. W związku z powyższym konieczne jest działanie mające na celu spełnienie wymogów art. 45 ust. 1 pkt 1 ustawy – Prawo energetyczne. Należy uwzględnić duże, niezaplanowane koszty zakupu uprawnień do emisji poprzez skorygowanie przychodów przedsiębiorstwa, bowiem koszty zakupu uprawnień do emisji CO2 są bezsprzecznie kosztami uzasadnionymi.
Proponuje się dodanie w § 28 ust. 1a, w którym zmiana taryfy wynikająca ze zmiany kosztów uprawnień do emisji CO2, będzie oceniana i analizowana wyłącznie pod kątem zmian tylko tego jednego elementu kosztowego, co skróci czas postępowania administracyjnego o zmianę taryfy dla ciepła.
Proponuje się, żeby przez dodanie ust. 5 w § 47 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło, uwzględnić we wnioskach o zatwierdzenie taryfy dla ciepła składanych Prezesowi URE przez przedsiębiorstwa wytwórcze biorące udział w systemie handlu uprawnieniami do emisji i rozliczyć na część zmienną ceny ciepła wartość niedoboru pomiędzy uwzględnionymi planowanymi przychodami w ostatnio zatwierdzonej taryfie, a konieczną do poniesienia opłatą wynikającą z lawinowych wzrostów cen uprawnień do emisji CO2.
Podstawa prawna: ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne
Szczegóły dotyczące proponowanych zmian w prawnych zawarte są w uzasadnieniu oraz Ocenie Skutków Regulacji (OSR), które wraz z projektem aktu prawnego znajdują się w załączeniu.
Link do informacji szczegółowych: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12345153
Uprzejmie prosimy o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu, także w formie elektronicznej (edytowalnej, w terminie do 6 kwietnia 2021 roku na adres szkop@pracodawcy.pl.
Najnowsze wpisy