Projekt rozporządzenia MRPiT w sprawie sposobu prowadzenia dzienników budowy, montażu i rozbiórki

Uprzejmie informujemy, że do konsultacji publicznych został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju Pracy i Technologii w sprawie sposobu prowadzenia dzienników budowy, montażu i rozbiórki.

Potrzeba wydania niniejszego rozporządzenia wynika z nowelizacji ustawy – Prawo budowlane dokonanej ustawą z dnia 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 471, 695 i 782), dalej jako „ustawa z 13 lutego 2020 r.”.

Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi ustawą z 13 lutego 2020 r. projektowane rozporządzenie regulować będzie sposób prowadzenia dzienników budowy, montażu i rozbiórki.

Co do zasady w projekcie rozporządzenia przewiduje się powtórzenie rozwiązań funkcjonujących w uchylanym rozporządzeniu – ze zmianami dostosowującymi projektowane przepisy rozporządzania do obecnego brzmienia art. 45 ustawy – Prawo budowlane. Zmiany te to m.in.:

  • brak regulacji w zakresie tablicy informacyjnej i ogłoszenia zawierającego dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia, które przeniesione zostały do ustawy – Prawo budowlane (dodane art. 45a–45c),
  • brak regulacji wskazujących osoby upoważnione do dokonywania wpisów  dzienniku budowy, montażu i rozbiórki, które przeniesione zostały do art. 45 ust. 8 ustawy – Prawo budowlane.

Ponadto regulacja przewidziana w projektowanym § 8 została uzupełniona o obowiązek potwierdzania wpisem do dziennika budowy przez pracowników organów nadzoru budowlanego i innych organów uprawnionych do kontroli przestrzegania przepisów na budowie, dokonywania nie tylko czynności kontrolnych, ale też innych czynności, jak na przykład pobierania próbek na budowie na podstawie art. 16 ust. 2a ustawy o wyrobach budowlanych bowiem także takie działania powinny być w tym dokumencie wykazane.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane

Szczegóły dotyczące proponowanych zmian w prawnych zawarte są w uzasadnieniu oraz Ocenie Skutków Regulacji (OSR), które wraz z projektem aktu prawnego znajdują się w załączeniu.

Link do informacji szczegółowych: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12345203

Uprzejmie prosimy o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu, także w formie elektronicznej (edytowalnej, w terminie do 12 kwietnia 2021 roku na adres szkop@pracodawcy.pl. Proszę o zgłoszenie uwag na udostępnionym w tym celu formularzu.