06
październik
Uprzejmie informujemy, że do konsultacji publicznych został skierowany projekt Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków udzielania zwolnień z podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych, stanowiących regionalną pomoc inwestycyjną, pomoc na kulturę i zachowanie dziedzictwa kulturowego, pomoc na infrastrukturę sportową i wielofunkcyjną infrastrukturę rekreacyjną, pomoc na infrastrukturę lokalną, pomoc na rzecz regionalnych portów lotniczych oraz pomoc na rzecz portów.
Projekt zakłada nowelizację § 3 pkt 5 rozporządzenia zmienianego, który definiuje obszary objęte pomocą. Struktura tych obszarów zmieni się od dnia 1 stycznia 2022 r., kiedy to przestanie obowiązywać dotychczasowe rozporządzenie w sprawie ustalenia mapy pomocy regionalnej na lata 2014–2021 i wejdzie w życie nowe rozporządzenie w sprawie ustalenia mapy pomocy regionalnej na lata 2022–2027.
Proponuje się zmianę w § 4 ust. 1 pkt 1. Przepisy te określają progi pomocy regionalnej, których przekroczenie powoduje obowiązek zgłoszenia, czyli maksymalne kwoty pomocy odpowiadające określonym intensywnościom pomocy, do których można udzielać pomocy na podstawie rozporządzenia, a których przekroczenie powoduje konieczność notyfikacji pomocy. W zmienianym pkt 1 określa się progi pomocy obowiązujące od 2022 r. odpowiadające intensywnościom pomocy określonym przez nową mapę pomocy regionalnej.
W § 2 rozporządzenia zaproponowano zmiany łagodzące warunki utrzymania miejsc pracy powstałych w wyniku inwestycji, na którą została udzielona pomoc – przez 5 lat, a w przypadku MŚP – 3 lat. Warunek ten nadal uważać się będzie za spełniony, gdy likwidacja miejsc pracy miała miejsce między dniem 1 stycznia 2020 r. a dniem 30 czerwca 2021 r., czyli w okresie kryzysu wywołanego pandemią Covid-19.
Jednocześnie proponuje się przedłużenie obowiązywania rozporządzenia do końca 2023 r. stosownie do przedłużonego terminu obowiązywania GBER.
W efekcie powyższych zmian możliwa będzie odpowiednia modyfikacja, w tym przedłużenie gminnych programów pomocy w postaci zwolnień z podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych
Szczegóły dotyczące proponowanych zmian w prawnych zawarte są w uzasadnieniu oraz Ocenie Skutków Regulacji (OSR), które wraz z projektem aktu prawnego znajdują się w załączeniu.
Link do informacji szczegółowych: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12352908
Uprzejmie prosimy o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu, także w formie elektronicznej (edytowalnej), w terminie do 10 listopada 2021 roku na adres: szkop@pracodawcy.pl.
Najnowsze wpisy