06
październik
Uprzejmie informujemy, że do konsultacji społecznych zostały przekazane dwa projekty rozporządzeń Ministra Zdrowia.
Uprzejmie prosimy o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektów w terminie do 5 marca 2021 roku na adres szkop@pracodawcy.pl.
1. Projekt rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu dokumentowania chorób zawodowych i skutków tych chorób
Sytuacja epidemiczna spowodowała konieczność dokonania zmian w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 1 sierpnia 2002 r. w sprawie sposobu dokumentowania chorób zawodowych i skutków tych chorób. W projektowanym rozporządzeniu proponuje się wprowadzić zmiany mające na celu przyspieszenie oraz usprawnienie uruchomienia procesu orzeczniczego w zakresie chorób zawodowych poprzez m.in. uchylenie wzoru skierowania na badania w związku z podejrzeniem choroby zawodowej wydawanego przez lekarza lub lekarza dentystę. Jednocześnie rozporządzenie proponuje określić zakres informacji, które będą objęte skierowaniem na badania w związku z podejrzeniem choroby zawodowej, stosowane w przypadku skierowania wydawanego przez lekarza lub lekarza dentystę.
Przepis przejściowy umożliwi korzystanie z dotychczasowego wzoru skierowania na badania w związku z podejrzeniem choroby zawodowej wydawanego przez lekarza lub lekarza dentystę z wyłączeniem danych i informacji, które nie są wskazane w dodawanym ust. 5 § 2 nowelizowanego rozporządzenia, jednak nie dłużej niż przez 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
Podstawa prawna: ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. –- Kodeks pracy
Projekt rozporządzenia wraz z uzasadnieniem oraz OSR znajduje się w załączeniu.
Link do rozporządzenia: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12344009
2. Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie specjalizacji lekarskich niezbędnych do wykonywania orzecznictwa w zakresie chorób zawodowych
Zasadność wprowadzenia zmian w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 18 czerwca 2010 r. w sprawie specjalizacji lekarskich niezbędnych do wykonywania orzecznictwa w zakresie chorób zawodowych (Dz. U. poz. 736) wynika z potrzeby usprawnienia wykonywania orzecznictwa lekarskiego w zakresie chorób zawodowych zakaźnych i pasożytniczych. W obecnym czasie ma to szczególne znaczenie z uwagi na panującą epidemię, która wymaga przede wszystkim zapewnienia odpowiednich działań medycznych przez lekarzy specjalistów chorób zakaźnych w związku z przeciwdziałaniem COVID-19.
W przypadku orzecznictwa lekarskiego w zakresie chorób zawodowych zakaźnych i pasożytniczych należy stwierdzić, że co do zasady nie znajduje uzasadnienia utrzymywanie obligatoryjnej procedury zasięgania opinii przez lekarzy innych specjalności w przypadku podjęcia takich działań przez lekarza specjalistę medycyny pracy. Należy mieć na uwadze, że każdy lekarz jest uprawniony do zasięgnięcia opinii innego lekarza specjalisty w odpowiedniej dziedzinie medycyny, jeżeli na podstawie przeprowadzonych badań lub posiadanej dokumentacji medycznej uzna, iż jest to konieczne z uwagi na prowadzone postępowanie orzecznicze. Wprowadzono także przepis przejściowy stanowiący, że w sprawach orzecznictwa lekarskiego w zakresie chorób zawodowych zakaźnych i pasożytniczych wszczętych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się § 2 rozporządzenia zmienianego w § 1 w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem.
Podstawa prawna: ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy
Projekt rozporządzenia wraz z uzasadnieniem oraz OSR znajduje się w załączeniu.
Link do rozporządzenia: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12344008
Najnowsze wpisy