Prawa podatników UE – uproszczone procedury na rzecz lepszego przestrzegania przepisów prawa podatkowego (zalecenie)

Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne dotyczące przepisów mających na celu przestrzeganie prawa podatkowego: KOMUNIKAT KOMISJI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY PLAN DZIAŁANIA NA RZECZ SPRAWIEDLIWEGO I PROSTEGO OPODATKOWANIA WSPIERAJĄCEGO ODBUDOWĘ GOSPODARCZĄ COM/2020/312 final

Ostateczny termin na przesłanie opinii lub wypełnienie kwestionariusza online udostępnionego przez KE to 2 czerwca 2021 r.

W Planie działania na rzecz sprawiedliwego i prostego opodatkowania wspierającego odbudowę gospodarczą Komisja zapowiedziała, że w 2021 r. opublikuje komunikat zawierający zestawienie istniejących praw podatników na mocy prawa UE wraz z zaleceniem dla państw członkowskich w celu poprawy sytuacji podatników oraz uproszczenia zobowiązań podatkowych.

Aby zapewnić sprawiedliwe praktyki podatkowe w całej UE, Komisja zaleca, aby kraje UE uprościły obowiązki podatkowe i zapewniły przestrzeganie praw podatników. Celem inicjatywy jest poprawa przestrzegania przepisów prawa podatkowego oraz relacji między administracjami podatkowymi UE a podatnikami (zwłaszcza poprzez większą przejrzystość, ukierunkowanie na klienta i korzystanie z technologii cyfrowych). W tym celu Komisja wskaże i będzie promować dobre praktyki administracyjne, a także będzie lepiej koordynować krajowe przepisy dotyczące praw podatników.

Niniejsze konsultacje publiczne mają na celu zgromadzenie informacji na temat problemów związanych z podatkami bezpośrednimi (głównie podatkiem dochodowym od osób fizycznych), z którymi mierzą się obecnie obywatele korzystający ze swobód w zakresie działalności transgranicznej. Może tak być w przypadku, gdy przykładowo pracują lub kupują nieruchomości w państwach członkowskich UE innych niż ich kraj zamieszkania lub przenoszą się do tych państw. Konsultacje publiczne mają również na celu zgromadzenie informacji na temat niektórych kwestii związanych z podatkami pośrednimi (VAT), które mają szczególnie wpływ na działalność MŚP. Wyniki zostaną uwzględnione w zaleceniu, które zaplanowano na trzeci kwartał 2021 r.

Uprzejmie prosimy o przesłanie wszelkich uwag oraz opinii na adres: szkop@pracodawcy.pl

W załączeniu znajduje się wstępna ocena skutków regulacji w tym obszarze.

Kwestionariusz jest dostępny dla organizacji i przedsiębiorstw zarejestrowanych w unijnym rejestrze służącym przejrzystości pod linkiem KE: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12627-Taxpayers-Rights-in-the-Single-Market-Recommendation-/public-consultation

Źródło: Komisja Europejska