Projekt rozporządzenia MFFiPR w sprawie dodatkowych danych podlegających wskazaniu w zgłoszeniu przewozu towarów – rozp. wykonawcze do ustawy SENT

Uprzejmie informujemy, że do konsultacji publicznych został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Finansów Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie dodatkowych danych podlegających wskazaniu w zgłoszeniu przewozu towarów.

Projektowane rozporządzenie jest aktem wykonawczym do art. 7c ust. 2 ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (Dz. U z 2020 r. poz. 859 z późn. zm.).

W projektowanym rozporządzeniu zostaną wprowadzone następujące zmiany:

W § 4 projektu rozporządzenia wśród towarów objętych systemem monitorowania przewozu i obrotu znajdują się towary będące odpadami przekazywanymi do dalszego przetworzenia albo utylizacji, np. przepracowane oleje zbierane z warsztatów samochodowych przez przedsiębiorstwa zajmujące się gospodarką odpadową i higieną komunalną. Posługując się nomenklaturą scaloną CN nie ma możliwości wyodrębnienia wśród towarów – towarów będących odpadem w rozumieniu ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2020 r. poz. 979, z późn. zm.). W § 4 wprowadzono obowiązek wprowadzenia sześciocyfrowego kodu  towarów, zgodnie z katalogiem odpadów określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach. Obowiązek ten będzie spoczywać odpowiednio na podmiocie wysyłającym, podmiocie odbierającym i przewoźniku. Pozwoli to na analizę przewozu towarów z uwzględnieniem przewozu towarów stanowiących odpady, a tym samym
na skuteczniejsze monitorowanie przewożonych towarów.

W § 5 w związku z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 20 sierpnia 2020 r. w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (Dz. U. poz. 1477, z późn. zm.), w wyniku którego z dniem 1 grudnia 2019 r. została rozszerzona lista towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania, o gaz LPG, klasyfikowany do pozycji CN ex 2711 ‒ propan, butan albo mieszaniny propanu-butanu, bez względu na ich ilość w przesyłce, istnieje potrzeba by podmioty zaangażowane w przewóz towarów podawały dane pozwalające na identyfikację faktycznej ilości transportowanego gazu, co pozwoli na zapobieganie potencjalnym nadużyciom w tym zakresie.  W § 5, w przypadku przewozu do stacji paliw, towarów klasyfikowanych wg Nomenklatury Scalonej do pozycji CN ex 2711 ‒ propan, butan albo mieszaniny propanu-butanu, w zgłoszeniach, o których mowa w art. 5 ust. 1 lub art. 6 ust. 1 ww. ustawy, w przypadku gdy towary te są przedmiotem dostawy towarów, importu towarów albo wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, podmioty będą zobowiązane do wskazania trzech dodatkowych danych. Dwie pierwsze z nich dotyczą stanów liczników sumarycznych ze wszystkich dystrybutorów, z których wydawane są te towary – odczytane bezpośrednio przed załadunkiem towaru do zbiornika wraz ze wskazaniem numeru fabrycznego danego dystrybutora. Trzecia dana to objętość towaru, który został dostarczony do miejsca dostarczenia. Obowiązki te będą spoczywać na podmiocie odbierającym. Natomiast w przypadku dostarczenia ww. towaru do innego miejsca niż stacja paliw, podmiot odbierający będzie zobowiązany do podania w zgłoszeniu tylko objętości towaru, który został dostarczony do miejsca dostarczenie, wyrażoną w litrach. Przedsiębiorcy prowadzący gospodarkę magazynową w formie elektronicznej zgodnie z art. 193a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325, z późn. zm.) są zobligowani do sporządzania w ramach Jednolitego Pliku Kontrolnego, struktury JPK_MAG, zawierającej m.in. dane o ilości wydanego towaru (WZ).

Podstawa prawna: ustawa z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi

Szczegóły dotyczące proponowanych zmian w prawnych zawarte są w uzasadnieniu oraz Ocenie Skutków Regulacji (OSR), które wraz z projektem aktu prawnego znajdują się w załączeniu.

Link do informacji szczegółowych: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12345110

Uprzejmie prosimy o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu, także w formie elektronicznej (edytowalnej, w terminie do 8 kwietnia 2021 roku na adres szkop@pracodawcy.pl.