06
październik
Uprzejmie informujemy, że do konsultacji publicznych został skierowany projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw.
Pierwszym i nadrzędnym celem, jaki realizuje przedmiotowa ustawa o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw (zwana dalej: „projektem ustawy”), jest konieczność określenia maksymalnych limitów wydatków na kolejne 10 lat obowiązywania przepisów implementujących wymagania określone:
W projektowanej ustawie usunięto także przepisy odwołujące się do przepisów uchylonych w ustawie z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. poz. 1211)
Ponadto proponuje się dodanie w art. 211 ustawy – Prawo ochrony środowiska, fakultatywnego upoważnienia dla ministra właściwego do spraw klimatu i środowiska, do wydania rozporządzenia regulującego szczegółowe wymagania dotyczące oceny dotrzymywania granicznych wielkości emisyjnych (BAT AELs) oraz niektórych zasad monitorowania wielkości emisji.
Jednocześnie w ramach projektu ustawy proponuje się uszczelnienie systemu zarządzania jakością powietrza poprzez określenie odpowiedzialności za brak realizacji działań naprawczych określonych w programach ochrony powietrza oraz planach działań krótkoterminowych.
Projekt ustawy wprowadza także zmiany do ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków, w związku z nowelizacją tej ustawy z dnia 28 października 2020 r. (Dz. U. poz. 2127).
Szczegóły dotyczące proponowanych zmian w prawnych zawarte są w uzasadnieniu oraz Ocenie Skutków Regulacji (OSR), które wraz z projektem aktu prawnego znajdują się w załączeniu.
Link do informacji szczegółowych: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12345000
Uprzejmie prosimy o przekazywanie ewentualnych uwag, opinii i stanowisk do projektu, także w formie elektronicznej (edytowalnej), w terminie do 31 marca 2021 roku na adres szkop@pracodawcy.pl.
Najnowsze wpisy